Telefon
WhatsApp
Tokat’tan Akın Ettiler: 6 bin 580 Hayvan Tedavi Edildi

Karadeniz'in tek kamu hayvan hastanesi olan OMÜ, 2024'ün ilk çeyreğinde 6 bin 580 hayvanı tedavi etti. Samsun merkezli hastane, yüksekten düşme vakalarında kedileri kurtarıyor ve Tokat gibi çevre illerden gelen hastalara ileri teknoloji ile hizmet veriyor.

 

Karadeniz Bölgesi'nde kamuya ait tek hayvan hastanesi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hayvan Hastanesi, 2024 yılının ilk üç ayında toplam 6 bin 580 hayvana sağlık hizmeti sundu. Tedavi edilen hayvanların 4 bin 289'u kedi, bin 826'sı köpek ve geri kalanı çeşitli türlerden oluştu. Hastanenin en sık karşılaştığı vakalar arasında yüksekten düşme nedeniyle yaralanan kediler yer aldı. Hastane, dijital radyografi, ultrasonografi, endoskopi üniteleri ile donatılmış ve hem evcil hem de çiftlik hayvanları ile atlar için ayrı ameliyathaneler içeriyor. Sadece Samsun değil, Sinop, Ordu, Trabzon, Rize, Tokat ve Amasya gibi çevre illerden de çok sayıda hayvan sahibi, bu özel tesislerden faydalanmak için hastaneye başvuruyor. Her geçen gün artan hasta sayısıyla OMÜ Hayvan Hastanesi, modern alet ve ekipmanlarla sürekli gelişim göstermektedir.

 

 

Bin 356 Acil Hastaya Hizmet

 

Hayvan hastanesi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet politikasıyla bölgeye hizmet veriyor. 2024 yılının ilk üç ayında toplam bin 356 acil hastaya hizmet verildi. Hayvan hastanesine acil olarak getirilen hastalarda ishal, kusma, yabancı cisim yutmaları, güç doğum, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları ve trafik kazaları gibi acil durumların yer aldığı görüldü. Alanında uzman öğretim üyeleri ve asistanları ile hizmetini sürdüren hayvan hastanesinde acil cerrahi girişimler, gerektiği hallerde hızlı bir şekilde yapılıyor. Hizmetin devamlılığı konusunda ödün verilmeyen Hayvan Hastanesi bünyesine yeni kazandırılan lazer cihazı ile hizmet kalitesini arttırmaya çalışılıyor.

 

 

Şahin, Baykuş, Tilki ve Karaca Gibi Yaban Hayvanların Tedavisi de Yapılıyor

Samsun’un kuşların göç yolu üzerinde bulunması, bölge ormanlarında yaban hayatın zengin olması ve Samsun’un birçok kuş türünü bulundurması nedeniyle son yıllarda Hayvan Hastanesi klinik birimlerine yabani hayvan hastalıklar ve ekoloji anabilim dalı eklendi. Anabilim dalı bünyesine alanında uzman öğretim üyesi ve asistanı ile Hayvan Hastanesi’ne vatandaşlar ve Milli Parklar tarafından getirilen birçok yabani hayvan türünün teşhis ve tedavisi yapılıyor. Tedavi süreci tamamlanan hayvanlar bulundukları noktadan tekrar doğaya salınıyor. Yabani hayvan hastalıklar ve ekoloji anabilim dalı şahin, baykuş, tilki ve karaca başta olmak üzere yıl içinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Samsun Büyük Şehir Belediyesi arasında yapılan protokol gereği OMÜ Hayvan Hastanesi’ne getirilen sahipsiz hayvanların teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılıyor. Hastalar belediye görevlilerine teslim ediliyor. Hasta hayvanlar dışında hayvan hastanesinde aşılama ve check-up hizmeti de veriliyor. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen hasta sahipleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama hastanesinin internet sitesi üzerinden online randevu alarak kendilerine uygun gün ve saatte ihtiyaç duyduğu hizmete ulaşabiliyor. Buna ek olarak normal klinik muayene isteklerinde de bu online randevu sistemini kullanarak bekleme sürelerini en aza indirebiliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği