Telefon
WhatsApp
Buradayım çünkü bu ölen insanların çoğu çocuk

Tokatlı Çocuklar Dünyanın vicdanı olarak haykırdılar

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Tokat Cumhuriyet Meydanı'ndan yükselen ses: “Dünya zulme sessiz kalırken bizler Tokat’tan tüm masum kardeşlerimizin sesi olmak istiyoruz.”

 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evlerindeki öğrenciler Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Tokat Milli İrade Platformunun İsrail’in Filistin’deki mezalimini kınamak için açık tuttuğu çadırların önünde toplanan Tokatlı öğrenciler, Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndan tüm Dünyaya seslendiler. Mazlumların vicdanı olacak şekilde, İsrail’in zulmüne tepkilerini dile getirdiler.

 

 

 

İSRAİL, 10 DAKİKADA 1 ÇOCUK YOK EDİYOR

            Tokatlı öğrencilerden Engin İpek’in basın açıklamasında okuduğu metin şöyle oldu:

 

            “07 Ekim’den beri Filistin’de her on dakikada bir çocuk yok ediliyor. Evleri, okulları, tedavi için sığındıkları hastaneler bombalanıyor. Eğitim hayatları durdu. Ne okul kaldı geriye ne insan ne de insanlık. Dünya bu zulme sessiz kalırken bizler burada tüm masum kardeşlerimizin sesi olmak istiyoruz. Sözün tükendiği fakat bombaların tükenmediği yerdeyiz.

 

 

 

RACHEL CORRİE’NİN SÖZLERİNİ HATIRLATTILAR

“Diğer çocuklar için buradayım. Buradayım çünkü umursuyorum. Buradayım çünkü dünyanın dört bir yanında çocuklar acı çekiyor ve her gün 40.000 kişi açlık nedeniyle hayatını kaybediyor. Buradayım çünkü bu ölen insanların çoğu çocuk.” Bu sözler, 2003 yılında Gazze'de İsrail askerinin kullandığı tankın altında ezilerek katledilen Rachel Corrie'nin henüz on yaşındayken yaptığı bir konuşmadan alıntıdır.

 

Tam da aynı yıl tarihler 20 Kasım 1989 yılını gösterdiğinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Çocuk haklarına dair sözleşmeyi kabul etmiş ve 20 Kasım 1990 yılından itibaren Çocuk Hakları Günü olarak kutlamaya başlamıştır.

 

193 ülke tarafından imzalanan sözleşme dünya genelindeki çocukların insani şartlar altında yaşama ve barınmasını, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence faaliyetlerinden yararlanmasını, istismar, uyuşturucu ve ekonomik sömürüden korunmasını, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi birtakım haklarının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

 

Fakat; son 20 yıla bakıldığında Ortadoğu, Doğu Türkistan, Afrika ülkeleri ve bir çok güçsüz coğrafyalarda bu maddelerin açık ve net bir şekilde ihlal edildiği, din/dil/ırk ayrımı gözetildiği, hiçbir güvencenin olmadığı, bu coğrafyalarda yaşayan çocukların kendi eğitim, barınma ve eğlence alanlarının yerle bir edildiğini görüyoruz. Birçok savaş suçu ve ihlallere rağmen bu vahşetin sorumlularına gereken ceza ve yaptırımlar BM tarafından uygulanmıyor.

 

Son iki aydır özellikle Filistin adına dünyanın dört bir yanında yürütülen boykot, eylem ve destekler sonuçsuz bırakılırken, o coğrafyada yaşanan soykırıma karşı koyanların cezalandırıldığı bir zaman dilimine şahitlik etmekteyiz.

 

Dünyanın tüm çocuklarına değil de belli bir kısmına sözde merhamet eden ve 3 maymunu oynayan bir BM ile karşı karşıyayız.

 

Anlıyoruz ki bizim dünyamızdaki çocukların onlar için hiçbir değeri yok. Sözde hür dünya olarak kendi çocuklarına verdikleri değer bizim çocuklarımız için hiçbir zaman geçerli olmayacaktır. Oysa bizler bu yaşlı dünyanın vicdanı olan çocuklarıyız. Sizleri düştüğünüz bataklıktan çıkaracak, yeniden insan olmanın şerefini size hatırlatacak olanlarız. Kaybettiğimiz tüm Filistinli çocuklarımız gibi bedenleri yok olsa da hâlâ dipdiri hayatta olan ruhları ve mücadeleleri gibi. Sizler çoktan sınıfta kalmış olsanız bile bizler bu dünyanın vicdanı olarak hep dimdik ayakta ve hep yürüyor olacağız...”

 

Basın açıklamasının ardından günün anlam ve önemini yansıtan şiiri Yağmur İnci Ergüden okudu. Eğitim Bir Sen Tokat 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Ceylan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çocuk Evleri Yetkilileri, Milli İrade Platformu temsilcileri katıldılar.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği